t f l
^

Windows 7 Deployment

Windows 7 Deployment konusunun en önemli adım ve  önce yapılması gereken ilk nokta planlama olmalıdır. Kuruluşun yapısınına göre planlama konusunda yapmanız gerekenler ise;

  • İmajları dağıtmadan önce içerisine entegre edilecek elementleri seçmek.(Sürücü, program, dil dosyaları vb.)
  • Dağıtımı ne şekilde yapacağınızı seçmeniz gerekiyor; 3 tip dağıtma bulunmakta.
  • Dağıtım işlemine hazırlanmak

Windows 7 işletim sistemlerini tek bir paket haline getirip uzaktan ya da yakından minimum IT gücü ve maliyet ile bunu yapmak önemli olan. Bir işi ne kadar minimum IT gücü ve maliyet ile yaparsanız inanın size yararı o kadar olacaktır.Microsoft ‘un belirlemiş olduğu 4 adet seviye var bu konuda.

Bunlar;

  • Basic
  • Standardized
  • Rationalized
  • Dynamic

Desktop bilgisayar yapılarınızı yönetirken fazla vakit kaybediyor, işletim sistemleri kurulumunda bilgisayar yanına gidip cd ya da taşınabilir bellek vasıtası ile yüklemeleri yapıyor, sürücü ve programlar tek tek manuel yüklüyorsanız, ve bu işlemleri yapmak için sürekli DVD-CD gibi materyaller kullanıyorsanız, MS ‘in belirtmiş olduğu “Basic” seviyede olunduğunun bir göstergesidir.Bunu kişisel seviye olarak algılamak kesinlikle doğru değil, sadece yaptığınız işin size ve şirketinize getirdiği maliyet söz konusudur.Ne kadar fazla vakit, o kadar iş gücü kaybı.

“Standardized” seviye, artık şirketinizde yapılan işin otomatik hale gelmeye başladığı bölümdür.Burada yapılan işgücü kaybı ve maliyet daha azdır. Bu seviye, her işletim sistemi platformu için birer imaj dosyaları oluşturulduğu, işletim sistemi kurma işlemlerinin Microsoft ‘un uygulamaları ile otomatik olarak yapılması, ancak bu yüklemelerin “Lite Touch” metodu ile yapılması anlamına gelmektedir.”Lite Touch” tipi kurulum demek, işletim sistemi ve buna bağlı olan sürücü/programların tamamen otomatik kurulum değil, işlem esnasında bazı noktalarda müdahelede bulunarak yapılan kurulum tipidir. İşin özeti, yüklemeler tam otomatik değildir; IT ve bilgisayar başına düşen masraf bir önceki seviyeye göre daha azdır ancak optimal çözüm değildir.

“Rationalized” seviye, işletim sistemi kurulumlarının, şirket yapınızda bulunan bilgisayarların donanımsal ve yazılımsal envanterlerinin çekilmesi, patch yönetimlerinin ve yükseltme işlemlerinin tam otomatik olarak yapılmasıdır.Bu seviyede şirketinizin IT ve bilgisayar başına düşen maliyet oldukça azdır.İş gücü kaybı minimum ‘a yakındır.Bu alandaki kurulumlar tam otomatik, yani “Zero Touch” kurulum yöntemi ile yapılmaktadır.IT uzmanı, işletim sistemi kurulumu ve benzeri durumlarda, kurulum yapılan bilgisayarın/bilgisayarların yanına gitmeden, herhangi bir DVD-CD, taşınabilir bellek ‘e ihtiyaç duymadan, kurulum esnasında da herhangi bir müdahelede bulunmasına gerek kalmayan bir kurulum tipidir.Ancak ülkemizde bu seviyeyi yakalamış olan çok az şirket vardır malesef.Bu işlemlerin yapılması için, Microsoft ‘un “System Center Configuration Management Manager, Microsoft System Management Server ile beraber Operation System Deployment özellik paketini kullanarak kurulumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

“Dynamic” seviye ise, gelinen en son nokta olmakla beraber, tüm tedarik, IT yönetim, IT destek işlemlerinin tam otomatik olduğu durumdur.Bu alanda IT maliyet, iş gücü kaybı ve bilgisayar/sunucu başına olan maliyet minimum düzeydedir.

Share

Reply