t f l
^

Windows 7 Deployments Tools

Bu işlemleri yapabilmek için bilinmesi gereken bazı  araçlar var.Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Microsoft Assessment and Planning Toolkit (MAP)

Bu araç, küçük-orta ya da büyük ölçekli organizasyonlarda kullanabileceğiniz, planlama ve raporlama aracıdır.Raporlarını toplayacağınız bilgisayarlara herhangi bir araç kurmadan, onlar hakkında rapor almanıza olanak sağlar.Bunlar arasında, yükseltme önerileri, dağıtımı engellen aygıtları, Windows 7 Experience özelliklerinin kullanım durumu ve aygıt sürücülerinin uyumluluk bilgileri bulunmakta.

 • Microsoft Application Compatibility Toolkit (ACT)

Bu araç, bilgisayarlarınızın detaylı raporlarını, uygulama ve işletim sistemi bazlı uyumluluk raporlarını çekebilmenize olanak sağlar.Organizasyonunuzda bulunan istemcilerin, işletim sistemlerini yükseltmeyi düşünüyorsanız, bu aracı çalıştırmayıp rapor almadan hiç başlamayın derim. Bu tür projelerde planlama ve dokümantasyon çok önemli yer tutmaktadir.Bu araç ile bunları sağlayabilirsiniz.

 • Enterprise Learning Framework (ELF)

Bu araç, deployment için gerekli olanları öğrendiğiniz, kullanıcıları bilgilendirebildiğiniz dokümanlar barındırmakta.Yeni özelliklerin ne işe yaradıklarını, ne durumda olduklarını, nerede neyi kullanmanız gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

 • Microsoft Deployment Toolkit (MDT)

Bu araç, yukarıda da bahsettiğim gibi Lite Touch ve Zero Touch teknolojilerini kullanarak, bilgisayarlarınıza uzaktan, işletim sistemi (beraberinde donanım sürücüleri, programlar) kurmanıza olanak sağlar.Deployment araçlarından en cost-effective olanıdır; olmazsa olmazlardan diyebilirim.

 • Microsoft Desktop Optimization Pack Asset Inventory Service (AIS)

Microsoft Desktop Optimization Pack for Software Assurance aracının bir bileşenidir.Bu bileşen ile birlikte, organizasyonunuzda bulunan bilgisayarlarda kurulu yazılımların hakkında tüm bilgiyi edinebiliyoruz.Onaylanmamış, ya da lisans açısından kritik olan uygulamaların envanterini çıkartarak, IT ekibine yardım etmekle kalmaz, uygulama bazlı çakışmaları önler.Bunun yanında, organizasyonda bulunan bilgisayaların, fiziksel Ram, işlemci, boş disk alanlar gibi detaylı ve kritik öneme sahiğp bilgileri de raporlayabilir.Böylelikle IT bütçenize de yarar sağlayabilir.

 • System Center Configuration Manager (SCCM)

Genelde büyük ölçekli firmaların tercih ettiği bu araç ile;

 • İşletim Sistemi dağıtabilir,
 • Uygulamaları uzaktan kurabilir,
 • Bilgisayar ve sunucularınızın Windows ve Microsoft güncelleştirmelerini yapabilir,
 • Kullanılan yazılımlar hakkında rapor çıkartabilir,
 • Bilgisayar ya da sunucularınızın konfigürasyon dağıtımlarını envanterleyebilir,
 • Detaylı donanım ve yazılım envanterleri hazırlayabilir,
 • Uzaktan bilgisayarlarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Organizasyon içerisinde Microsoft SQL Server kullanılıyorsa, içerisinde bulunan veritabanlarına ait sorgular çalıştırabilir, raporlamalar yapabilirsiniz.Özetle, mobil aygıtlarınızı, tüm Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarınızı ve sunucularınızı yönetebilirsiniz.

Buraya kadar, genel olarak bir deployment işlemi için kullanabileceğiniz temel araçlara değindik.Bundan sonra, dağıtımını yapacağınız işletim sistemlerini oluşturup aygıt sürücüleri ve programları ile birlikte bir paket haline getirebilmeniz için, “İnşa Fazı” na bakıyor olacağız.Bu fazda kullanabileceğiniz bileşenler;

 • Microsoft Deployment Toolkit Deployment Workbench 4.2

Bu araç ile, Windows 7 dağıtımı için, gerekli olan tüm bileşenleri oluşturup, yönetmenizi sağlar.Bu araç sizin birincil aracınızdır.

Share

Reply