t f l
^

Windows Automated Installation Kit (WAIK)

Bu araç ile, deployment işleminizi ihtiyacınıza göre özelleştirebilirsiniz.Deploy edilecek olan işletim sisteminizle beraber, aygıt sürücülerinin, bilgisayarların kullanıcı profili ayarları gibi detaylı noktaları konfigüre etmenizi sağlar.

  • Windows System Image Manager: Bu araç, Windows 7 kurulumuzu özelleştirip, kurulumu otomatik hale getirmenizi sağlar.XML tabanlı bir “Unattended” konfigürasyon dosyası oluşturarabilir, ya da varolan dosyayı güncelleyebilirsiniz.Opsiyonel olan bileşenleri ekleyebilir, kaldırabilir ya da üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.(Dil Paketler, güncelleştirme paketleri, aygıt sürücüleri)
  • ImageX: Komut satırından çalışan bu araç ile beraber, varolan sistemin imajını alabilir ya da varolan bir imajı kurabilirsiniz.
  • Deployment Image Servicing and Management (DISM): Bu araç, hazırladığınız imaj içerisine güncelleştirme paketlerini, aygıt sürücülerini, dil paketlerini yerleştirmenizi sağlar.Bu araç, tüm Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemleri ile uyumlu çalışabilir.
  • Microsoft Pre-Installation Environment (WinPE): Windows PE, kurulum, sorun giderme ya da geri yükleme gibi özellikleri kullanabileceğiniz, bootable bir araçtır. Windows 7 işletim sisteminin çalışma problemlerini giderebilir, işletim sistemi kurabilir ve varolan bir yedek dosyasını kullanarak, geri yükleme yapmanızı sağlar.
  • User State Migration Tool (USMT): İstemcide bulunan kullanıcı profili ayarlarını başka bir istemciye göç ettirmek için kullandığımız bir araçtır.Bu aracı kullanarak, işletim sistemi dosyaları, kullanıcı dosyaları, masaüstü görüntüsü ve uygulama ayarlarını alıp, farklı bir bilgisayara transfer edebilirsiniz.Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; bu araç ile, 3rd party uygulamaları ve bunların ayarlarını, kullanıcının bilgisayarında bulunan tüm dosyaları ( C:\ D:\ ) almayacaktır. Ayarları alınacak uygulamalara örnek olarak, Internet Explorer Settings, Microsoft Outlook Express Mail dosyaları, masaüstü görseli ve ikonlar, erişilebilirlik ayarları, Sık kullanılanlar ‘ı gösterebiliriz.

Share

Reply