Basından Haberler… 

Kadıköy Bilsem Robot Takımı KADRO’nun Habertürk ile yaptığı röportaj…. Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) açıklamasına göre, kurumda eğitim alan öğrencilerden oluşan “Kadro Team” robot takımı iki ayrı ekiple, Estonya’da düzenlenen Robotex robot yarışması finalinde hem dünya birincisi hem de dünya ikinci olarak Türkiye’yi gururlandırdı. Kadıköylü çocuklar turnuvada “Makeblock çizgi izleyen” kategorisinde aralarında Rusya, Çin, Kore, İtalya, Estonya gibi güçlü rakiplerin yer aldığı 64 takım arasında, kendinden daha büyük lise öğrencilerinin bulunduğu takımları yenmeyi başardı. Yarışmaya 2 takımla katılan Kadıköy BİLSEM öğrencileri, ayrıca İnsplay Roboleague kategorisinde de girişimcilik ödülünün sahibi oldu. Ada Ayşe Beğendi, Güney Yurdaer, Emre Bora Kaynar, Bilge Atalay, Doruk Alp Uzunarslan, Samed Sarı isimli öğrencilerden oluşan “Kadro Team”, Türkiye’de ulusal turnuvada ilkokul ve ortaokul kategorisinde 1. olarak Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda temsil etmeye hak kazanmıştı.

Kadıköy Bilsem Robot Takımı KADRO’nun AHaber ile yaptığı röportaj…. Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) açıklamasına göre, kurumda eğitim alan öğrencilerden oluşan “Kadro Team” robot takımı iki ayrı ekiple, Estonya’da düzenlenen Robotex robot yarışması finalinde hem dünya birincisi hem de dünya ikinci olarak Türkiye’yi gururlandırdı. Kadıköylü çocuklar turnuvada “Makeblock çizgi izleyen” kategorisinde aralarında Rusya, Çin, Kore, İtalya, Estonya gibi güçlü rakiplerin yer aldığı 64 takım arasında, kendinden daha büyük lise öğrencilerinin bulunduğu takımları yenmeyi başardı. Yarışmaya 2 takımla katılan Kadıköy BİLSEM öğrencileri, ayrıca İnsplay Roboleague kategorisinde de girişimcilik ödülünün sahibi oldu. Ada Ayşe Beğendi, Güney Yurdaer, Emre Bora Kaynar, Bilge Atalay, Doruk Alp Uzunarslan, Samed Sarı isimli öğrencilerden oluşan “Kadro Team”, Türkiye’de ulusal turnuvada ilkokul ve ortaokul kategorisinde 1. olarak Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda temsil etmeye hak kazanmıştı. Anadolu Ajansı  haberinde Öğretmenleri Bekir Çelen ve İbrahim Evren Özer koçluğunda başarıdan başarıya koşan öğrenciler, geçen yıl da Danimarka’da dünya ikincisi olmuşlardı.


Kadıköy’de özel yetenekli çocukların öğrenim gördüğü Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri 1-4 Ağustos’ta Danimarka’da düzenlenen ‘Akıllı Şehirler’ içerikli Dünya Robot Olimpiyatları’nda (World Robot Olympiad-WRO) legolardan oluşan robotların yer aldığı ‘WeDo Regular’ kategorisinde ikinciği elde etti. Robotik kodlama ile sürücüsüz okul servisi tasarlayan Kadıköy BİLSEM öğrencileri Ayşe Ada Beğendi (8), Rüzgar Ertem (10) ve Ada Aktoğu (10) 2 dakika içinde tamamlanması gereken görevleri 28 saniyede tamamlayarak dünya rekoru kırdı. Kadıköy Bilim ve Sanat Merkezi Fen Bilimleri Öğretmeni ve Kadıköy Bilsem İlkokul Robotik Takımı (KADRO) Koçu İbrahim Enver Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin öğrencilere 21. yüzyıl becerileri kazanmalarını sağlayan önemli bir platform olduğunu söyledi. Özer, “Yarışmanın ana teması sürücüsüz bir okul servisi yapmak ve matta bulunan görevleri 2 dakika içerisinde yerine getirmekti. Öğrenciler robotları en başından itibaren tasarladılar, stratejilerini geliştirdiler ve başarıya ulaştılar. Bu bence aslında müthiş bir girişimcilik. Öğrencilerin bir araya gelmesi ‘hadi gidelim biz bu yarışmaya katılalım’ demesi çok önemli. Aynı zamanda burada müthiş bir problem çözüyorlar. Çünkü bu mattaki görevi yapmanın sonsuz yolu var.” diye konuştu. Öğrencilerin yoğun emekleri sonrası gelen ödülün çok değerli olduğunu söyleyen Özer, “Ödül kazanmak müthiş bir gururdu. Biz diğer takımlara da baktığımızda çok iyi bir strateji belirlediğimizi anladık. O kürsüye çıkıp Türk bayrağını dalgalandırmak gerçekten insanın tüylerini diken diken ediyor.” dedi. Kadıköy Bilsem İlkokul Robotik Takımı (KADRO) Danışmanı Bilişim Teknolojileri öğretmeni Bekir Çelen, öğrencilere kendilerinin sadece mentorluk yaptıklarını belirterek, “Öğrenciler projenin donanım kısmını da yazılım kısmını da tamamen kendileri yaptılar. Biz ilk başta bir robotun nasıl yapıldığını öğrencilere öğrettik. Öğrenciler bu projeyi tamamen kendi fikirlerini geliştirerek gerçekleştirdiler.” diye konuştu

 

Scroll to Top