t f l
^

İnsan Bilgisayar Etkileşimi: Online Formların Kullanışlılığı

Bu makale, elektronik ortamda (online) doldurulan formların kullanışlılığı hakkında daha önce yapılan çalışmalar ışığında günümüz teknolojileri de göz önüne alınarak inceleme niteliğinde makale olarak hazırlanmıştır. Çalışmada, Formların yerleşimi, Form tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar, motivasyon, hata mesajları gibi konular üzerinde yapılmış çalışmalar incelenmiş , Türkiye de ve dünyada kullanıcıların en çok girmiş olduğu sitelerin form kullanışlılığı literatürdeki form kullanışlılığı hakkındaki bilgilere göre incelenmiştir.

Internet, her geçen gün insanların hayatına daha fazlasıyla girmeye başlıyor. Yapılan  araştırmalara göre dünya nüfusunun % 18.9’u, Avrupa’nın % 39,8’i,  (Türkiye bu orana % 5,1 ile direk katkı sağlıyor). Türkiye’de ise nüfusun % 21,1’i Internet’i kullanıyor.( Internet Usage World Stats – Internet and Population, 2007)

Yine bu araştırmaya göre nüfus yoğunluğunu da göz önüne alırsak; Türkiye, Internet kullanımında 2000-2007 yılları arasında %700 gibi bir artışla her yıl Internet kullanımının %100 arttığı hızla gelişmekte olan bir ülke konumunda gözükmektedir. Kullanıcı sayısındaki bu gelişimin arkasında alt yapının artması, maliyetin azalması, teknolojinin, ihtiyaçların, alışkanlıkların hızlı bir şekilde değişime uğramasının yanı sıra artan genç nüfusun  yeniliklere kolay adapte olması önemli bir faktördür.

Internet’in yayılmasının bu derece hızlı olması, özelikle pazarlama, bankacılık, eğitim ve reklam-yayıncılık başta olmak üzere birçok sektörde web teknolojilerinin etkin şekilde kullanılmasını hedef olarak amaçlanmıştır. Erişilebilirliği ve kullanışlılığı yüksek olarak tasarlanabilen siteler oluşturulup kullanıcıların beklentilerini karşılayabilecek, motive edebilecek, sürekli güncellenen ve istenilen bilgiye hızlı bir şekilde sunabilen sitelerin sayısı bir hayli artarken bir yandan da uçsuz bucaksız olan bu ortamda bilgi kirliliği de söz konusudur.

 

Full Text: Bekir Celen Online Formlarin Kullanisliligi (PDF)

 

Share

Reply